یكی از مهم‌‌ترین مقولات در جامعه اطلاعاتی، مسئله خدمات الكترونیك است. خدمت الكترونیك به معنای فراهم كردن شرایطی است كه نهادها بتوانند خدمات خود را به صورت شبانه روزی و در تمام ایام هفته به شهروندان ارائه كنند.
این امر در سال‌های اخیر به طور جدی در دستور كار دولت قرار گرفته است و دولتمردان هوشمند نیروهای خود را در راه تحقق چنین شرایطی بسیج كرده‌اند و درصدد برآمده‌اند كه فرآیندهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را با كمك فناوری نوین ارتباطات و اطلاعات اصلاح كرده و از این طریق به شیوه كارآمدتری به ارائه خدمات به شهروندان بپردازند.
در حقیقت، به كارگیری و گسترش خدمات الكترونیك غالبا در جهت انجام تغییرات در فرآیندهای دولتی نظیر تمركززدایی، بهبود كارایی و اثربخشی است.

هر چند واژه خدمت الکترونیک مفهوم صریح و شفاف ارائه الکترونیکی خدمت را به ذهن می آورد لیکن نگاهی به حداقل شرایط و ضوابط یک خدمت الکترونیک ضروری به نظر می رسد. یک خدمت الکترونیک:
.. قابل دسترس به صورت الکترونیک(غیر حضوری) و حضوری می باشد.  در صورتی که مراجعه کننده به صورت حضوری به دستگاه مراجعه کند. حتی المقدور مدارک و اطلاعات وی به فرمت الکترونیک تبدیل شده و ادامه فرآیند مطابق با سایر فرآیند های الکترونیک طی خواهد گردید.

.. در یک گردش کار الکترونیک انجام می پذیرد. اطلاعات دریافتی از کاربران با کمک یکی از نرم افزارهای اتوماسیون اداری، مدیریت فرآیند های کاری (
BPM)، پورتالهای سازمانی (EIP)، موتور گردش کار و یا سایر نرم افزارهای از این دست، به صورت الکترونیک به گردش درآمده و سیکل لازم برای ارائه سرویس به صورت الکترونیک طی می گردد.

.. به انباشت اطلاعات الکترونیکی کاربران در دستگاه منجر می گردد.  ذخیره اطلاعات کاربران در سیستم های آرشیو اسناد و تشکیل پرونده کاربران به صورت الکترونیکی و خودکار از جمله الزامات یک خدمت الکترونیک می باشد. به نحوی که در مراجعات بعدی کاربر، امکان بررسی پیشینه و سوابق کاربران میسر می گردد.

.. دارای سیستم پردازش مالی الکترونیک است لذا در آن تراکنشهای مالی به صورت الکترونیک انجام می پذیرد.

.. در صورت نیاز به نسخه غیر الکترونیک مدارک از سرویس پست استفاده می کند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 17 اردیبهشت 1388    | توسط: رضا رئیس زاده دهکردی    | طبقه بندی: فناوری اطلاعات، کاربردهای الکترونیکی تحت وب E-Applications، کسب و کار الکترونیک،     | نظرات()