ماشین جست وجوگر گوگل برای تحقق برنامه خود و به منظور ایجاد کتابخانه یی اینترنتی این هفته به موفقیتی بزرگ دست یافت. گوگل پس از مجادلات طولانی، با نویسندگان و موسسه های انتشاراتی در امریکا به توافق رسید.
ماشین جست وجوگر گوگل در عرصه ارائه خدمات کامپیوتری ابعادی غول آسا به خود گرفته است. خدمات اینترنتی گوگل در سال های گذشته همانند جهانی مستقل برای خود رشدی بی سابقه داشته و گسترش آن را در آینده نزدیک بعید می دانستند. اما برنامه جدید گوگل تمام این نظرات و ارزیابی ها را باطل ساخت. گوگل از سال ۲۰۰۴ به دیجیتالی کردن میلیون ها کتاب از کتابخانه های امریکا و انگلستان دست زد. بنا بر برآورد گوگل در پایان این کار، مجموع کتاب ها بالغ بر ۱۵ میلیون جلد خواهد بود و راه را برای کتابخانه اینترنتی فراهم خواهد ساخت.
اعتراض و شکایت های ناشران و مولفان نه تنها تاکنون موفق نبوده، بلکه در موارد متعددی دادگاه به نفع گوگل رای داده است. برای مثال در آلمان شکایت یک موسسه انتشاراتی نیز بی نتیجه ماند.


توافق گوگل با مولفان و ناشران امریکایی :
چند هفته قبل اعلام شد یکی از بزرگ ترین موسسه های انتشاراتی در نیویورک به نام «راندوم هاوس» با گوگل به توافق رسیده و پس از تعلل طولانی پذیرفته است گوگل کتاب های این موسسه انتشاراتی را در شبکه اینترنت قرار دهد. «راندوم هاوس» متعلق به کنسرن جهانی برتلسمان از آلمان است.
این توافق بدین معنا نیست که ناشران کتاب های جدید حق و امتیازات خود را از دست می دهند و همگان به طور رایگان حق استفاده از این کتاب ها را خواهند داشت، اما کاربران کامپیوتر به کمک گوگل می توانند واژه ها و مفاهیم مورد علاقه خود را در این کتاب ها جست وجو کرده و از چند صفحه مربوط به این کلمات استفاده کنند.

به لحاظ تکنیکی، گوگل مجبور به اسکن کردن و عکسبرداری از تمامی کتاب هاست. در مورد کتاب های قدیمی وضعیت به کلی متفاوت است. از آنجایی که حق چاپ و انتشار این کتاب ها سپری شده، گوگل درصدد است این کتاب ها را با همکاری و اجازه کتابخانه ها به صورت کامل در اختیار کاربران خود قرار دهد. بنا به گفته مسوولان شرکت گوگل، عدم همکاری کتابخانه های آلمان سدی بر سر راه تحقق برنامه این شرکت نیست و موضوع مهم اسکن کردن این کتاب هاست که این کار در هرجای دنیا می تواند صورت پذیرد.


قرارداد تاریخی :
پس از سال ها دعوای حقوقی، اکنون گوگل با موسسه های انتشاراتی و نویسندگان امریکایی بر سر تشکیل یک کتابخانه اینترنتی که برای همگان قابل دسترس باشد، به توافق رسیده است.
۲۸ اکتبر (۷ آبان) گوگل قراردادی را با انجمن نویسندگان امریکا و اتحادیه ناشران امریکا (APP) به امضا رساند که طبق آن گوگل موظف به پرداخت ۱۲۵ میلیون دلار شد. این مبلغ دربرگیرنده مطالبات گذشته ناشران و نویسندگان نیز هست. بدین نحو ناشران و نویسندگان شکایت نامه جمعی خود علیه گوگل را پس گرفتند و راه را برای تحقق پروژه گوگل هموار ساختند. باید اضافه کرد این شکایت متوجه بخشی از فعالیت های خدماتی گوگل می شد. گوگل تاکنون متعهد بود در صورت نقض حقوق مولف و ناشران، از ارائه کتاب های اسکن شده در شبکه اینترنت خودداری کند. با توافقات به دست آمده، در اصل گوگل خود را از حقوق مولف و ناشر آزاد ساخته است.


دسترسی آسان به کتاب های نایاب :
از این پس دسترسی به کتاب های نایاب آسان خواهد شد. بخشی از این کتاب ها، تا حدود ۲۰ درصد، به صورت فرادیدی برای همگان قابل رویت خواهد بود. مولفان و ناشران به دنبال این توافق، خواهان گسترش فروش کتاب های الکترونیکی از طریق اینترنت شدند. طبق گزارش شرکت گوگل در آینده بسیار نزدیک در امریکا می توان با پرداخت هزینه، نسخه کامل کتاب ها را به دست آورد و مطالعه کرد.
موسسه های آموزشی امریکا همانند مدارس و دانشگاه ها نیز با پرداخت حق عضویت اجازه استفاده از میلیون ها کتاب در شبکه اینترنت را به دست خواهند آورد. در مقابل گوگل، بخشی از مخارج مولفان و ناشران را تقبل خواهد کرد. «ریچارد آرنف» رئیس اتحادیه ناشران امریکا این توافقنامه را قراردادی تاریخی خواند و از آن به عنوان یک پیروزی برای همه یاد کرد.
این توافق در وهله نخست تنها بازار کتاب در امریکا را دربرمی گیرد. اما جاذبه این قرارداد در سطح جهانی بیشتر از آن است که تنها در کشور امریکا محدود بماند. در حال حاضر نیز بسیاری از کتاب های چاپ اروپا، در نسخ امریکایی آن، در فهرست ماشین جست وجوگر گوگل قرار دارند. اما این خطر نیز وجود دارد که کتاب های دیجیتالی به صورت غیرقانونی تکثیر یابند و در بازارهای مجازی اینترنت معامله و معاوضه شوند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 فروردین 1388    | توسط: رضا رئیس زاده دهکردی    | طبقه بندی: فناوری اطلاعات،     | نظرات()